piątek, 26 lipca 2013

Wzgórze nadziei

Za rolę w tym filmie Jude Law doczekał się nominacji do Oscara, samego Oscara jednak nie doczekał i w roku 2003 musiał uznać wyższość Seana Penna w filmie Rzeka tajemnic. Wzgórze nadziei powstało na podstawie powieści Charlesa Fraziera pt. Zimna góra, i oprócz tego, że było świetnym filmem, doczekało się też kilku szyderstw pod adresem tych, którzy tłumaczyli tytuł filmu na język polski. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku pierwszej nominacji do Oscara dla Jude'a Law, za film Utalentowany pan Ripley, także i tu reżyserem był Anthony Minghella.


Trwa wojna secesyjna. Walczący po stronie Konfederatów Inman (Jude Law) zostaje ranny i po okresie rekonwalescencji w szpitalu, postanawia nie wracać na front. Przez ogarnięte wojną Południe, kryjąc się przed łowcami dezerterów, wraca do domu, gdzie zostawił ukochaną kobietę, Adę. Ada (Nicole Kidman) prowadzi farmę po śmierci ojca, który był pastorem w wiosce. Jako samotnej kobiecie na pewno nie jest jej łatwo, nie dość, że o prowadzeniu gospodarstwa wie tyle, co nic, to jeszcze musi odpierać niechciane zaloty. Wraz z nią na farmie mieszka od niedawna Ruby (Renee Zellweger), kobieta, która żadnej pracy się nie boi i z którą lepiej nie zadzierać, jeśli nie posiada się argumentów, czy to merytorycznych, czy to siłowych. Kobiety podejmują się niebezpiecznej opieki nad dezerterami, mając świadomość, jak bardzo igrają z losem. Ich codzienne życie przeplatane jest więc z drogą, jaką podąża Inman, aby dotrzeć do Ady. W czasie swej podróży przez ogarnięty pożogą kraj spotka on ludzi niezwykłych, ale też niebezpiecznych. Spotka też zdesperowanych, którzy zrobią wszystko, by ocalić siebie kosztem innych. Jednak Inman jest zdeterminowany, ukochana kobieta go potrzebuje, on musi więc dotrzeć do niej za wszelką cenę.


Zdania na temat tego filmu są podzielone. Jednym się podoba, innym nie. Jedni czytali książkę, drudzy nie, argumenty obu stron są więc rozbieżne. Gra aktorska, choć nie u wszystkich doskonała, to jednak zasługuje na plusa. Zellweger wszak otrzymała Oscara za swą kreację, a oprócz wymienionej trójki, w filmie można zobaczyć jeszcze Philipa Seymoura Hoffmana, Natalie Portman, Eileen Atkins czy Brendana Gleesona. Przede wszystkim Wzgórze nadziei to opowieść o kraju owładniętym wojną, i o ludziach w tym kraju, zwyczajnych ludziach, którzy próbowali sobie jakoś z tą wojną poradzić. Ale jest to też opowieść o drodze, i to drodze prowadzącej prosto do domu. Bo tylko w domu można znaleźć spokój pośród chaosu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz